Johan van Leeuwen - 05 april 2026

Infor presenteert onderzoek: veel bedrijven ‘slaapwandelen’ in de cloud

Organisaties in de Benelux zijn vaak minder strategisch met de cloud bezig dan ze zelf denken. Dat concludeert Infor op basis van een onderzoek dat het uit liet voeren. De softwareleverancier spreekt over ‘slaapwandelaars’. Hein Kivits (links op de foto) en Trudy Cazemier (rechts op de foto) leggen uit wat ze daarmee bedoelen.

Infor presenteert onderzoek: veel bedrijven ‘slaapwandelen’ in de cloud image

Infor, wereldwijde leverancier van branchespecifieke cloudsoftware, liet een onderzoek uitvoeren naar de cloudstrategie van organisaties. Volgens countrymanager Hein Kivits kwam het idee daarvoor vanuit een andere regio. “Onze collega’s in de Nordics hebben kort geleden onderzocht hoe bedrijven die een cloudstrategie hebben, daarmee omgaan. Wij vonden de resultaten interessant en waren benieuwd wat dat onderzoek in de Benelux op zou leveren.”

Trudy Cazemier, Senior Director Sales, vertelt over de opzet. “Het onderzoek is in samenwerking met Radar Group en onze platformpartner AWS uitgevoerd. We hebben een representatieve groep van 150 organisaties in de Benelux ondervraagd.”

Bewegen zonder doel

Eén conclusie springt duidelijk in het oog. Kivits: “Bedrijven zeggen vaak een cloudstrategie te hebben, maar in werkelijkheid blijkt dat vaak niet het geval te zijn. Het feit dat je in de cloud zit, wil nog niet zeggen dat je er op een strategische manier mee omgaat en optimaal gebruik maakt van de mogelijkheden die het biedt.”

Het onderzoek spreekt daarbij over ‘the sleepwalking paradox’. Cazemier: “Als je slaapwandelt ben je in beweging, maar je gaat nergens bewust naartoe. Dat is ook zo als je naar de cloud migreert zonder dat je een duidelijk doel hebt.” Kivits: “Je denkt dat je strategisch de juiste dingen aan het doen bent, maar omdat je de cloudplatformen niet voldoende inzet, kom je niet tot de juiste uitkomsten. Als je een slaapwandelaar bent, dan kost het je geld. Je hebt geïnvesteerd in bepaalde technologieën, maar staat uiteindelijk gewoon stil.”

Benelux blijft achter

Cazemier noemt nog een opvallende uitkomst. “Qua cloudadoptie en het hebben van een cloudstrategie blijft de Benelux achter bij de Nordics en andere regio’s in de wereld. De Benelux investeert meer in technologie, maar de vooruitgang en verbetering van de productiviteit blijven achter. We worden vaak gezien als een vooruitstrevende regio, maar je ziet dat de basis, onder andere qua data, nog niet op orde is. Investeringen in innovatie, die veel geld en energie kosten, hebben daardoor vaak niet het effect dat bedrijven voor ogen hebben.”

Ze vervolgt: “We zien de laatste tijd veel migraties naar de cloud. In ongeveer de helft van de gevallen gebeurt dat door een zogeheten ‘lift and shift’. Je doet dan een flinke investering in een andere userinterface, maar je moet je afvragen wat het je brengt. Soms zijn dat soort migraties min of meer noodgedwongen, bijvoorbeeld als het ERP-systeem aan vervanging toe is. Het is heel logisch dat je dan voor cloud kiest. Maar alleen het naar de cloud gaan, levert je niets op. Je moet een goede strategie hebben. Waarom doe je het? Wat wil je eruit halen? Een overstap naar de cloud is hét moment voor een transformatie, hoe moeilijk dat soms ook is.”

Inbedden in de strategie

“Data is daarbij cruciaal”, geeft Kivits aan. “Als je data inzet voor procesoptimalisatie voor jouw specifieke industrie, kun je daarna gaan kijken naar het automatiseren van processen. De volgende stap is agentic AI. Dan laat je AI het werk doen, op basis van geoptimaliseerde processen, de laatste data en robotics. Dan krijg je echt een versnelling van je bedrijfsprocessen.”

Overstappen naar de cloud moet dus geen doel op zich zijn. Cazemier: “Het echte onderscheid maak je door daarna in beweging te blijven. Je moet gaan innoveren en het inbedden in je strategie.” Kivits: “We zien mooie voorbeelden waarbij klanten dagen besparen in de doorlooptijd van bepaalde processen, bijvoorbeeld in de supply chain. Daarmee versnel je je business, met betere resultaten als gevolg.” Dat soort goede resultaten behalen kan volgens hem alleen als IT een centrale positie in de organisatie inneemt. “Het is belangrijk dat het totale management bezig is met IT-strategie en de vraag hoe je je aanpast aan een veranderende situatie.” 

Kijken naar usecases

Kivits adviseert bedrijven om eerst de strategie neer te zetten. “Waar wil je naartoe? Op basis daarvan maak je de keuze voor het platform en de tooling. Daarna kun je bezig met data, procesoptimalisatie en het inzetten van de tools. Mijn advies is om niet alleen voor tools te kiezen met een bak aan functionaliteiten. Kijk naar usecases. Wat heeft zich bewezen bij andere klanten? Zo hoef je het wiel niet opnieuw uit te vinden. We zien te vaak dat bedrijven allerlei losse tools aanschaffen, zonder dat ze de kennis in huis hebben om die op de juiste manier in te zetten.”

Hij raadt daarnaast aan om de strategie regelmatig te beoordelen. “Zeker twee keer per jaar. En dan bij voorkeur niet door de eigen organisatie, maar door bijvoorbeeld een adviesbureau of een leverancier. Anders loop je alsnog het risico om een slaapwandelaar te worden.”

Het volledige onderzoek is op aanvraag beschikbaar.

Trend Micro BW + BN Dutch IT Security Day 2026 BW + BN
Dutch IT Security Day 2026 BW + BN

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!