Witold Kepinski - 06 augustus 2025

Google sluit overeenkomsten met nutsbedrijven voor ‘demand response’ datacenters

Google heeft een nieuwe aanpak onthuld om de energievraag van zijn datacenters te beheren. Het bedrijf heeft overeenkomsten gesloten met de nutsbedrijven Indiana Michigan Power (I&M) en Tennessee Valley Authority (TVA) om voor het eerst gebruik te maken van zogenaamde 'demand response' door middel van machine learning (ML) taken.

Google sluit overeenkomsten met nutsbedrijven voor ‘demand response’ datacenters image

Bij 'demand response' verlaagt Google op specifieke momenten de energievraag van zijn datacenters om het elektriciteitsnet te ontlasten. Tot nu toe deed Google dit door niet-urgente taken, zoals het verwerken van YouTube-video's, uit te stellen. De nieuwe aanpak richt zich specifiek op de energie-intensieve ML-workloads die nodig zijn voor AI-toepassingen.

'Cruciaal nu de adoptie van AI snel groeit'

Volgens Michael Terrell, hoofd van Advanced Energy bij Google, is deze innovatie cruciaal nu de adoptie van AI snel groeit. Door de flexibiliteit in de belasting van datacenters te benutten kan Google zijn AI-gedreven groei beheren, ook in regio's waar de stroomvoorziening onder druk staat. De samenwerking met nutsbedrijven moet ervoor zorgen dat de groei van datacenters hand in hand gaat met een betrouwbaar en betaalbaar energiesysteem.

Steve Baker, CEO van I&M, noemt de samenwerking met Google een "zeer waardevol instrument" om de energievraag van nieuwe, grote klanten te beheren. De nieuwe aanpak bouwt voort op eerdere successen van Google met nutsbedrijven in onder andere België, Taiwan en de Verenigde Staten. De mogelijkheden voor 'demand response' zullen in eerste instantie beperkt zijn tot specifieke locaties, omdat de betrouwbaarheid van diensten zoals Zoeken en Maps essentieel blijft.

Gartner BN tm 12-11-2025 - 2

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!