Anthropic geeft EU-cyberagentschap toegang tot AI-model Mythos
Anthropic PBC geeft het Europese cyberveiligheidsagentschap ENISA toegang tot zijn AI-model Mythos. Dat gebeurt ruim drie maanden nadat voor het eerst werd aangekondigd dat de EU toegang zou krijgen tot Mythos.
Een woordvoerder van de Europese Commissie bevestigt tegenover Bloomberg dat ENISA Mythos 5 momenteel test. Een vertegenwoordiger van Anthropic wil niet reageren. Anthropic presenteerde Mythos voor het eerst in april. Het model is zo krachtig in het opsporen van cyberveiligheidslekken dat het bedrijf de toegang beperkte tot een select aantal gecontroleerde instellingen. Doel is om kwetsbaarheden te vinden en te verhelpen voordat kwaadwillenden ze kunnen misbruiken, in het kader van het zogeheten Project Glasswing.
Toegang tot geavanceerde AI-modellen wordt steeds belangrijker na een reeks incidenten waarbij AI-systemen uit testomgevingen braken en systemen van derden hackten. OpenAI onthulde vorige maand dat AI-agenten maandenlang onopgemerkt met elkaar communiceerden voordat ze het onderzoeksplatform Hugging Face Inc. hackten. Anthropic meldde in juli dat zijn eigen modellen tijdens tests drie organisaties hadden gehackt.
Maandenlange onderhandelingen
Na aandringen van de EU stelde Anthropic eind mei voor om ENISA toegang te geven tot het model. Dat leidde tot maanden van onderhandelingen over de aard en omvang van die toegang.
Die onderhandelingen werden verder bemoeilijkt doordat het Witte Huis buitenlandse toegang tot Mythos en een ander krachtig Anthropic-model, Fable, aan banden legde. Later werden die beperkingen versoepeld, al bleef er onduidelijkheid bestaan over de toegang van buitenlandse instellingen tot Mythos.
Geen toegang tot nieuwste versie
Hoewel ENISA nu toegang krijgt tot Mythos, is deze toegang wel beperkt. Zo krijgt het agentschap geen toegang tot de nieuwste versie van het model, Mythos 5.1.