Wouter Hoeffnagel - 19 september 2026

Fujitsu lanceert in Japan geproduceerde AI-chip en server voor datacenters

Fujitsu brengt vanaf november 2026 zijn nieuwe processor FUJITSU-MONAKA op de markt. Het gaat om een chip die Fujitsu in eigen beheer in Japan heeft ontworpen en ontwikkeld. De processor wordt zowel los verkocht aan cloud- en datacenteraanbieders en serverleveranciers als geïntegreerd in een eigen server: de Fujitsu MONAKA Server.

Fujitsu lanceert in Japan geproduceerde AI-chip en server voor datacenters image

De FUJITSU-MONAKA CPU kent een maximale kloksnelheid van 3,8 GHz en een geheugenoverdrachtsnelheid van 8.800 MT/s. Volgens Fujitsu levert de chip twee keer zoveel AI-inferentiedoorvoer als andere processoren en is hij energiezuiniger, waardoor voor vergelijkbare taken minder servers en minder stroom nodig zijn.

De chip is opgebouwd uit een 3D-gestapelde architectuur, met een 2nm-proces voor de kern en een 5nm-proces voor cache- en I/O-onderdelen. Ook bevat de processor hardwarematige versnelling voor matrixbewerkingen en ondersteuning voor 'confidential computing', waarbij gegevens in het geheugen via hardwareversleuteling worden beschermd.

Productie en herkomst

De Fujitsu MONAKA Server wordt geproduceerd in Fujitsu's fabriek in Kasashima, Japan. Daardoor is volgens het bedrijf de herkomst van onderdelen en de productiegeschiedenis traceerbaar. Vanaf november 2026 komen in Japan en Europa 2U-rackservers met twee processoren en 1U-rackservers met één of twee processoren beschikbaar, bedoeld voor AI-agents en AI-inferentie. De 1U-server maakt gebruik van CDI/CXL-technologie, waarmee geheugen en accelerators kunnen worden verdeeld over de fysieke grenzen van de server heen.

De 1U-server kan volgens Fujitsu met luchtkoeling functioneren bij omgevingstemperaturen tot 40 graden Celsius, en met waterkoeling tot 45 graden Celsius, zonder gespecialiseerde koelinfrastructuur. Dit zou het energieverbruik voor koeling met maximaal 80 procent verlagen. Tegelijk start Fujitsu in Japan en Europa met de verkoop van 2U-multinodeservers voor de academische en HPC-sector, met twee processoren per node en vier nodes in totaal. Deze servers zijn gericht op toepassingen als surrogaatmodellen en stromingsanalyse.

Beschikbaarheid

Fujitsu wil FUJITSU-MONAKA vanaf het vierde kwartaal van boekjaar 2026 ook aanbieden in de Verenigde Staten en de APAC-regio. De Fujitsu MONAKA Server gaat vanaf de tweede helft van boekjaar 2026 naar geselecteerde klanten in de financiële sector, telecommunicatie en productie. Reguliere levering in Japan en Europa start gefaseerd vanaf april 2027. Fujitsu zegt daarnaast het aanbod te willen uitbreiden met high-densityservers voor AI-datacenters en rackscale-servers voor autonome werking, waaronder onderhoud door robots.

Dutch IT Awards 2026 BW + BN Delinea BW
Dutch IT Awards 2026 BW + BN

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!