Wouter Hoeffnagel - 28 september 2026

Citrix-kwetsbaarheden leiden tot problemen in Nederlandse ziekenhuizen

Meerdere Nederlandse ziekenhuizen hebben last van problemen met Citrix, meldt de NOS. Zo konden patiënten hun medische gegevens niet inzien. Het Nationaal Cyber Security Centrum meldt dat er kwetsbaarheden zaten in Citrix Netscaler en inmiddels zijn verholpen.

Citrix-kwetsbaarheden leiden tot problemen in Nederlandse ziekenhuizen image

Expertisecentrum voor cybersecurity in de zorg Z-CERT waarschuwt ziekenhuizen uit voorzorg voor de problemen met Citrix en sprak van kritieke kwetsbaarheden. Zorginstellingen gebruiken het systeem, en patiënten kunnen er op afstand hun online dossier mee inzien. Z-CERT adviseerde maatregelen te nemen, zoals het uitschakelen van de systemen.

Diverse ziekenhuizen ervaren problemen, meldt de NOS. Zo ondervinden onder meer het Amphia Ziekenhuis in Breda en het Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis in Tilburg en Waalwijk hinder. Het Amphia onderzoekt waar het probleem precies zit. Artsen kunnen het patiëntendossier in het ziekenhuis nog wel bekijken, maar patiënten zelf niet. Volgens een woordvoerder gaat de zorg gewoon door.

Ook het Frisius MC in Leeuwarden had last van de problemen. Het ziekenhuis meldt op zijn website dat die zijn opgelost. Het had uit voorzorg enkele digitale voorzieningen uitgezet, maar dat had volgens een woordvoerder geen gevolgen voor de zorg.

Rijksambtenaren kunnen niet op afstand inloggen

Ook bij de Rijksoverheid geven de Citrix-kwetsbaarheden problemen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zegt dat het bedrijf had gemeld ernstige veiligheidsrisico's te hebben ontdekt in sommige producten. Daarom zijn preventief Citrix-omgevingen van de Rijksoverheid van het internet losgekoppeld.

Rijksambtenaren die op afstand via Citrix werken, kunnen daardoor niet inloggen. Enkele applicaties die op Citrix draaien werken ook niet. Wie op een vaste computer werkt, kan volgens het ministerie vrijwel altijd wel inloggen op de werkomgeving.

Eerder problemen in 2025

Vorig jaar waren er ook problemen met Citrix Netscaler. Het Openbaar Ministerie en andere Nederlandse organisaties werden toen aangevallen via een gat in de beveiliging. Volgens het NCSC voerden cybercriminelen een geraffineerde aanval uit. Het OM koppelde daarop zijn systemen los van het internet, wat ruim twee maanden duurde.

TechEx Europe BW + BN MSP Global BW + BN
Lenovo BN 09-2026 #1

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!