Witold Kepinski - 19 oktober 2026

Investeringen in startups stijgen naar 3,1 miljard euro

De durfkapitaalinvesteringen in Nederlandse startups en scale-ups hebben in de eerste negen maanden van 2026 reeds het totale investeringsbedrag van 2025 overtroffen. Volgens het nieuwste Quarterly Startup Report is er tot en met het derde kwartaal ongeveer 3,1 miljard euro opgehaald. Dat is een stijging van 24,8 procent ten opzichte van het volledige jaar 2025, toen de teller bleef steken op 2,47 miljard euro.

Investeringen in startups stijgen naar 3,1 miljard euro image

De sterke groei in het derde kwartaal werd grotendeels gedreven door twee omvangrijke financieringsrondes van rond de 200 miljoen euro voor General Intuition en Euclyd. De mediane rondegrootte lag in Q3 op ongeveer 3 miljoen euro, wat iets lager is dan in het tweede kwartaal. De totale marktcijfers blijven hierdoor sterk afhankelijk van een beperkt aantal zeer grote kapitaalinjecties.

Kapitaal stroomt vooral naar latere fases

Het leeuwendeel van het durfkapitaal blijft naar de meer volwassen bedrijven gaan. Transacties in de categorie Series B en hoger (vanaf 15 miljoen euro) waren in de eerste negen maanden goed voor 83,9 procent van het totale geïnvesteerde bedrag. Tot en met het derde kwartaal van 2026 werden er al 39 van zulke grote investeringsrondes geteld, exact evenveel als in heel 2025.

In de vroege fase is het beeld wisselvalliger. Het aantal pre-seed-investeringen (onder de 1 miljoen euro) steeg van 6 in het tweede kwartaal naar 11 in het derde kwartaal. Het aantal seed-rondes (tussen de 1 en 4 miljoen euro) liet juist een lichte daling zien van 23 naar 20 transacties.

Grootste investeringsrondes in Q3 2026

Naast de uitschieters General Intuition (220 miljoen dollar) en Euclyd (200 miljoen euro) wisten ook andere technologiebedrijven aanzienlijke bedragen op te halen. Fortaegis haalde 50 miljoen euro op, gevolgd door Morphotonics en Kynexis met elk 40 miljoen euro. Ore Energy noteerde 43 miljoen dollar, Monumental haalde 32 miljoen dollar op en Crisp sloot een ronde van 25 miljoen euro. De top tien wordt gecompleteerd door Carbeau (23,7 miljoen euro) en Keiron (20,7 miljoen euro).

Waarschuwing voor haperend momentum

Ondanks de stijgende cijfers roepen experts op tot waakzaamheid. Lucien Burm, voorzitter van de Dutch Startup Association (dSa), benadrukt dat Nederland niet te vroeg moet juichen. Volgens Burm dreigt het momentum te haperen en dreigt een achterstand op de internationale markt als de groei elders sneller gaat. Hij pleit voor een aanzienlijke verhoging van zowel publiek als privaat kapitaal in initiatieven zoals het Nationaal Investeringsinstituut (NADI) en de Seed Capital-regeling.

Rinke Zonneveld, CEO van Invest-NL, noemt het overtreffen van de jaarcijfers van 2025 een positief signaal, maar maakt zich wel zorgen over de aanwas aan de onderkant van de markt. Volgens Zonneveld is het essentieel dat de pijplijn van vroege-fase-startups niet opdroogt, al blijft de vraag of deze jonge bedrijven hun kapitaal momenteel mogelijk vaker buiten de openbare registers om ophalen.

Over het rapport

Het Quarterly Startup Report is een driemaandelijkse data-analyse die wordt samengesteld door Dealroom.co, Golden Egg Check, KPMG, Invest-NL, de Regionale Ontwikkelingsmaatschappijen (ROM's), de Nederlandse Vereniging van Participatiemaatschappijen (NVP) en Techleap, onder leiding van de Dutch Startup Association.

Deltics BW + BN Dutch IT Awards 2026 BW + BN
Deltics BW + BN

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!