Conversational ERP: waarom 2026 het jaar is waarin we stoppen met klikken en beginnen met praten met ons ERP
Het afgelopen jaar zag ik een nieuwe term steeds vaker opduiken in gesprekken binnen de ERP-wereld: Conversational ERP. En eerlijk gezegd? Het werd hoog tijd.
Dit artikel werd oorspronkelijk gepubliceerd op het persoonlijke LinkedIn-account van Berny Düring, Microsoft MVP en Dynamics 365 Business Central Partner Technology Strategist bij Companial. We publiceren het hier ongewijzigd voor partners en geïnteresseerden in de ERP-markt.
Decennialang zijn ERP-systemen gebouwd op één fundamentele aanname: de gebruiker moet het systeem leren kennen. Menu’s leren. Pagina’s leren. Navigatiepaden leren. En vooral: leren welke tientallen klikken nodig zijn om iets te doen wat eigenlijk seconden zou moeten kosten.
Maar 2026 lijkt het jaar te worden waarin dit model volledig wordt omgedraaid.
Wat is Conversational ERP?
Conversational ERP beschrijft een interactiemodel waarbij gebruikers niet langer door het ERP-systeem navigeren, maar er direct mee communiceren via natuurlijke taal. In plaats van zoeken door schermen en filters, stel je simpelweg een vraag en krijg je direct een antwoord of actie.
Waarom deze verschuiving nu plaatsvindt
Deze verandering wordt versneld door drie belangrijke ontwikkelingen: ingebedde AI in ERP-systemen, de opkomst van agentic AI en multi-agent systemen, en de introductie van de Model Context Protocol (MCP) Server. Samen zorgen deze technologieën ervoor dat ERP-systemen evolueren van registratiesystemen naar systemen die daadwerkelijk werk uitvoeren.
De rol van Business Central
Business Central ondersteunt al conversational interacties, maar de echte doorbraak komt wanneer AI ook acties kan uitvoeren. Met MCP-gekoppelde agents worden scenario’s mogelijk zoals het automatisch aanmaken van verkooporders, uitvoeren van maandafsluitingen en het voorspellen van cashflow.
Vooruitblik op 2026
2026 markeert het kantelpunt. Conversational queries worden mainstream, agentic ERP wordt het nieuwe concurrentieveld en de gebruikersinterface wordt optioneel. Voor partners en ontwikkelaars opent dit enorme kansen voor innovatie.
Auteur: Berny Düring, Microsoft MVP & Dynamics 365 Business Central Partner Technology Strategist bij Companial