Datalek kostte in 2024 gemiddeld 4,88 miljoen dollar
De kosten van cyberaanvallen blijven stijgen. Een datalek kostte afgelopen jaar gemiddeld 4,88 miljoen dollar.

Dit blijkt uit nieuw onderzoek van cybersecurityplatform voor human risk management KnowBe4. Het rapport benadrukt dat bedrijven hun cyberbeveiliging moeten versterken en strategische partnerschappen met cyberverzekeraars moeten aangaan om de toenemende risico’s het hoofd te bieden. In een tijd waarin digitale infrastructuur essentieel is voor bedrijfsvoering, wordt de bescherming van deze systemen belangrijker dan ooit. Vooral in de Verenigde Staten, het Midden-Oosten en Europa neemt zowel de ernst als de frequentie van cyberclaims alarmerend toe, wat wijst op een wereldwijde dreiging die onmiddellijke actie vereist.
Juridische kosten, boetes en reputatieschade
De stijgende kosten van cyberaanvallen vormen een waarschuwing voor bedrijven wereldwijd. Naast directe verstoringen worden juridische kosten, boetes en reputatieschade een steeds groter deel van de financiële impact. Volgens IBM blijven de kosten van datalekken substantieel stijgen, wat de urgentie van robuust risicomanagement onderstreept.
Het rapport legt ook de nadruk op de steeds nauwere relatie tussen cyberbeveiliging en cyberverzekeringen. Verzekeraars beoordelen steeds strikter de beveiligingsmaatregelen van bedrijven bij het bepalen van premies en dekking. Organisaties die investeren in continue security awareness-trainingen voor medewerkers blijken aanzienlijk minder kwetsbaar voor cyberaanvallen.
Cyberdreigingen nemen wereldwijd toe
De belangrijkste bevindingen uit het rapport tonen aan dat cyberdreigingen wereldwijd toenemen. Social engineering en phishing blijven de grootste risico’s, en menselijke fouten zijn verantwoordelijk voor 75% van de datalekken. Kleine en middelgrote bedrijven worden daarbij onevenredig zwaar getroffen, wat de behoefte aan maatwerkstrategieën vergroot. Bovendien zorgen strengere privacywetgevingen voor meer juridische complicaties, zoals class action lawsuits, vooral in de VS en mogelijk ook in Europa. Het rapport benadrukt de noodzaak van een geïntegreerde aanpak van cyberbeveiliging en -verzekeringen, met een focus op preventie, bewustwording en strategische samenwerking.
Stu Sjouwerman, CEO van KnowBe4: “Cyberbeveiliging moet een kernonderdeel worden van de bedrijfsstrategie en niet langer een geïsoleerd onderdeel van IT. In plaats daarvan moet het worden ondersteund door goed geïnformeerde menselijke verdedigingsmechanismen en een uitgebreide aanpak, inclusief cyberverzekering.”
Meer informatie is beschikbaar in het rapport 'Cyber Insurance and Security: Meeting the Rising Threat'.