DHL verdubbelt elektrisch wagenpark met slim energiebeheersysteem
DHL heeft zijn vloot van elektrische bestelbussen uitgebreid tot meer dan 2500 voertuigen, maar liep tegen de grenzen van het stroomnet aan bij het uitbreiden van de benodigde laadcapaciteit. Om toch verder te kunnen elektrificeren, implementeerde het bedrijf een energiebeheersysteem van Last Mile Solutions. Hierdoor kan DHL nu bijna dubbel zoveel voertuigen per locatie opladen dan voorheen.
In de afgelopen drie jaar plaatste DHL meer dan 1600 laadpunten, waarbij eerst locaties met eenvoudige uitbreidingsmogelijkheden werden voorzien. Op plekken met beperkte stroomvoorziening bleef het bedrijf echter afhankelijk van dieselvoertuigen. Om deze belemmering op te heffen, koos DHL na een testfase voor het EDGE-energiebeheersysteem van Last Mile Solutions. Dit systeem combineert een lokale controller met centrale software die het laadproces optimaliseert en compatibel is met de meeste laadpaalmerken.
Anne-Jan Telgen, operationeel projectmanager bij DHL: "Het EDGE energiebeheersysteem van Last Mile Solutions was verreweg het meest efficiënt en gebruiksvriendelijk. Het verbeterde de efficiëntie van het opladen aanzienlijk terwijl het zeer stabiel bleef. En in gevallen waar zich problemen voordeden, loste Last Mile Solutions deze snel op.”
Dynamische verdeling van stroom
EDGE is nu operationeel op 45 DHL-locaties, waar het systeem de beschikbare stroom dynamisch verdeelt over aangesloten voertuigen. Door continu variabelen zoals netstroom en laadstatus te monitoren, kan DHL twee keer zoveel bestelbussen per nacht volledig opladen. Deze efficiëntie maakte verdubbeling van het aantal laadpunten op veel locaties mogelijk. Daarnaast biedt het systeem inzicht in het stroomverbruik van distributiecentra, wat helpt bij verdere optimalisatie.
Naast de eigen vloot maken ook onderaannemers, die de helft van alle DHL-leveringen verzorgen, gebruik van de laadinfrastructuur op hub-locaties. Hun laadsessies worden automatisch geregistreerd en verrekend via het platform van Last Mile Solutions. DHL plant EDGE uit te breiden naar 35 complexere locaties en onderzoekt tevens de elektrificatie van vrachtwagens, met tests op twee locaties.
Telgen: "Omdat EDGE met elk merk en type lading werkt gaan we deze uitdaging met vertrouwen aan. Zonder dit systeem hadden we onze duurzaamheidsdoelstellingen niet zo snel kunnen bereiken. Daarnaast hebben we hiermee een waardevolle nieuwe gegevensbron om onze datagestuurde aanpak te verbeteren. In combinatie met batterijopslag verwachten we de komende jaren aanzienlijke efficiëntiewinst, lagere energiekosten en verdere CO2-reductie."
Meer doen met bestaande capaciteit
Emile de Haes, regional director benelux bij Last Mile Solutions: “De elektrificatie van de logistieke sector is essentieel voor het terugdringen van CO2-uitstoot in Europa, maar wordt op veel plaatsen afgeremd door netcongestie. Tegelijkertijd is er vaak ruimte in het beter benutten van de bestaande capaciteit met slimme energiebeheersystemen zoals EDGE. Deze samenwerking met DHL laat zien dat de toekomst van laden niet alleen ligt in het realiseren van meer aansluitingen, maar in het slimmer gebruiken van energie en het ontlasten van het net.”