Witold Kepinski - 10 maart 2026

ACM voert druk op Big Tech op

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) zet het komende jaar vol in op het versterken van de Nederlandse digitale weerbaarheid. In de vandaag gepubliceerde nota ‘Focus op digitale economie 2026’ maakt de toezichthouder duidelijk dat de afhankelijkheid van een handjevol niet-Europese techreuzen moet worden verkleind. Daarnaast staan de bescherming van kinderen in de gamingindustrie en het aanpakken van malafide webshops hoog op de agenda.

ACM voert druk op Big Tech op image

Strijd voor digitale autonomie

Volgens ACM-bestuursvoorzitter Martijn Snoep is de huidige afhankelijkheid van grote techbedrijven buiten de EU een geopolitiek risico. De toezichthouder wil dat Nederlandse organisaties makkelijker kunnen overstappen tussen cloudproviders en ICT-diensten.

"Digitale autonomie begint bij markten waarin organisaties kunnen kiezen," stelt Snoep. De ACM onderzoekt daarom de barrières waar bedrijven tegenaan lopen bij het verminderen van hun afhankelijkheid van buitenlandse techreuzen. Ook binnen het onderwijs wordt kritisch gekeken naar de macht van aanbieders van digitale leermiddelen.

Meer macht over eigen data

Met de vorig jaar ingevoerde Europese Data Act heeft de ACM nieuwe instrumenten in handen om gebruikers meer controle te geven over de gegevens uit hun 'slimme apparaten'.

  • Voorlichting: De toezichthouder komt met een leidraad voor fabrikanten over hun plichten.
  • Automotive: Er start een verkenning naar datadelen in de autosector om te zien hoe innovatie en concurrentie daar bevorderd kunnen worden.

Veiligheid van minderjarigen: Snapchat en Roblox onder de loep

De ACM hanteert een streng principe: wat offline verboden is, is online ook illegaal. Een speerpunt voor 2026 is de veiligheid van kinderen op grote platforms. Er lopen momenteel onderzoeken naar Snapchat en Roblox om te controleren of zij minderjarigen wel voldoende beschermen.

Speciale aandacht gaat uit naar de gamingindustrie, waar zogenaamde dark patterns (misleidende ontwerpen) worden ingezet om spelers — vaak kinderen — tot aankopen te verleiden die zij anders niet zouden doen.

Harde aanpak webshops en dropshippers

De toezichthouder wordt overspoeld met klachten over webshops, met name over 'dropshippers' die producten niet leveren of retourneren onmogelijk maken. De ACM kondigt aan streng op te treden tegen winkels die de consumentenregels overtreden.

Ook de digitale toegankelijkheid krijgt prioriteit. Circa 2,5 miljoen Nederlanders ervaren momenteel belemmeringen bij het gebruik van digitale diensten. De ACM gaat controleren of webshops voldoen aan de European Accessibility Act om te zorgen dat iedereen mee kan doen in de digitale economie.

Internationale samenwerking

Omdat veel digitale diensten vanuit het buitenland worden aangeboden, werkt de ACM nauw samen met de Europese Commissie en collega-toezichthouders in andere lidstaten. Als voorzitter van het Samenwerkingsplatform Digitale Toezichthouders (SDT) coördineert de ACM de handhaving van wetten zoals de Digital Services Act (DSA) en de Digital Markets Act (DMA).

Axians NaaS BW + BN Dutch IT Security Day 2026 BW + BN
Axians NaaS BW + BN

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!