Meta-bril helpt blinden navigeren via OOrion
Een toevallige ontmoeting op de techbeurs CES in Las Vegas heeft geleid tot een internationale doorbraak voor de mobiliteit van mensen met een visuele beperking. De Franse startup OOrion brengt, in samenwerking met de Nederlandse softwareleverancier Amulet en het Bartiméus Fonds, innovatieve AI-navigatietechnologie naar Nederland. Sinds deze maand werkt de technologie niet meer alleen op de smartphone, maar ook via de slimme brillen van Meta.
Waar de traditionele blindegeleidestok al bijna een eeuw de standaard is voor mobiliteit, krijgt deze nu een krachtige digitale bondgenoot. De software van OOrion maakt gebruik van computer vision en kunstmatige intelligentie om in realtime objecten, teksten en specifieke locaties – zoals winkels, hotels en de ingang van gebouwen – te herkennen.
Van smartphone naar handsfree navigatie
De overstap naar de Meta-bril is een mijlpaal waar de duizenden gebruikers van de app lang op hebben gewacht. Door de camera in de bril te gebruiken, kunnen mensen met een visuele beperking nu volledig handsfree informatie over hun omgeving ontvangen via audio en haptische (trillende) feedback. Of het nu gaat om het vinden van een receptiebalie, het lezen van een menukaart in een restaurant of het herkennen van specifieke producten in het supermarktschap; de technologie maakt intuïtieve interactie met de fysieke wereld mogelijk.
Investeren in zelfstandigheid
De internationale ambitie van OOrion wordt ondersteund door een recente Seed-financiering van €1 miljoen. "Het doel is om toegankelijkheid op grotere schaal mogelijk te maken," aldus medeoprichter Stéphanie Robieux. Jeroen van Geelen (Amulet) en Martin van Arendonk (Bartiméus Fonds) benadrukken dat deze innovatie essentieel is voor een inclusieve samenleving waarin iedereen volwaardig kan deelnemen.
Een nieuw businessmodel voor toegankelijkheid
In plaats van de kosten bij de eindgebruiker neer te leggen, kiest OOrion voor een alternatief model: de app blijft gratis voor de gebruiker. De financiering komt van organisaties en bedrijven die hun locaties toegankelijker willen maken. Retailers zoals Carrefour maken hun schappen al doorzoekbaar met de technologie, en ook de hospitality-sector investeert fors. Dit sluit aan bij de strengere Europese toegankelijkheidswetgeving en de groeiende maatschappelijke vraag naar inclusie.
Presentatie op Zorg & ICT
Benieuwd naar deze technologie? OOrion en Amulet presenteren de oplossing van 14 tot en met 16 april tijdens de vakbeurs Zorg & ICT in de Jaarbeurs Utrecht. Bezoekers kunnen de innovatie bekijken op het 'Zorginnovatie Startupplein'.