Redactie - 26 juli 2018

Oplichters dreigen met webcambeelden na bezoek adult site

De Nederlandse politie waarschuwt voor oplichting waarbij criminelen beweren je te hebben gefilmd via de webcam. Daarbij noemen ze ook een (mogelijk) correct wachtwoord, al klopt hun dreigement niet.

De mail noemt meteen je wachtwoord en beweert dat ze via malware op een pornosite er in geslaagd zijn om een video op te nemen van wat je op die site bekeek en, via de webcam, welke handelingen je op dat moment uitvoerde.

Wie de mail ontvangt krijgt de keuze: een afkoopsom betalen in bitcoin of de beelden worden verspreid via Messenger, e-mail of sociale media. Het bericht circuleert in het Engels, of er ook Nederlandstalige of Franstalige varianten zijn is niet bekend.

De mails zijn echter volledig vals. Volgens de Nederlandse politie gaat het om wachtwoordgegevens die anderhalf jaar geleden online zijn gelekt. De oplichters mailen nu dus de slachtoffers in de hoop dat ze door het juiste wachtwoord te noemen in paniek raken en de verzender geloven.

De politie raadt aan om de mail weg te gooien, maar ook om regelmatig je wachtwoorden te veranderen. Het kan altijd gebeuren dat een online dienst wordt gehackt, daarom is het ook aan te raden om hetzelfde wachtwoord niet voor meerdere diensten te gebruiken.

Hoewel het in dit geval om oplichting gaat, is het niet uitgesloten dat een webcam kan worden gehackt. Wie zich daarover zorgen maakt kan best de lens afplakken met plakband.

In samenwerking met Datanews

Portland Europe BW tm 22-05-2025 Forescout 15/05/2025 t/m 23/05/2025 BW
Cybersec Europa

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!