Google-topman wordt BBC-directeur
Matt Brittin, voormalig topman bij Google, is officieel benoemd tot de nieuwe directeur-generaal van de BBC. Met zijn overstap van Silicon Valley naar Broadcasting House kiest de Britse publieke omroep voor een technologische koerscorrectie in een tijdperk van existentiële crises.
De 57-jarige Brittin volgt Tim Davie op, die in november zijn ontslag indiende na een storm van kritiek over de journalistieke integriteit van het programma Panorama. Brittin, die in 2025 na 18 jaar vertrok bij Google als president voor Europa, het Midden-Oosten en Afrika, wordt gezien als de "digitale architect" die de BBC door een ingrijpende transformatie moet loodsen.
De benoeming van Brittin is opvallend. In tegenstelling tot zijn voorgangers heeft hij geen achtergrond in de journalistiek of de productie van televisieprogramma's. Critici vragen zich af of een "tech-expert" de redactionele waarden van een instituut als de BBC wel kan beschermen. Mark Thompson, voormalig directeur-generaal van de BBC en huidig topman van CNN, noemt de keuze echter "gedurfd en interessant". Volgens Thompson brengt Brittin vaardigheden mee die geen enkele voorganger bezat.
BBC-voorzitter Samir Shah benadrukte dat de organisatie op een kruispunt staat:Â "Er is behoefte aan radicale hervorming van de BBC, haar financieringsmodel en het kader waarin zij opereert. De belangen voor de toekomst van de publieke omroep zijn nog nooit zo hoog geweest."
Prioriteiten: Trump, geld en algoritmes
De agenda van Brittin is direct overvol. Hij erft een miljardenclaim van de Amerikaanse president Donald Trump, die de omroep aanklaagt wegens smaad na een omstreden montage in een Panorama-aflevering over de bestorming van het Capitool.
Daarnaast wacht de cruciale herziening van het Royal Charter in 2027. Brittin moet onderhandelen met de overheid over de toekomst van het kijkgeld (licence fee), terwijl de concurrentie van streaminggiganten en de verspreiding van online misinformatie de traditionele kijkcijfers onder druk zetten.
Wie is Matt Brittin?
Brittin is niet alleen een zakelijk zwaargewicht, maar ook een voormalig topsporter. Hij roeide driemaal de prestigieuze Boat Race voor de Universiteit van Cambridge en won brons op de wereldkampioenschappen van 1989.
Zijn loopbaan bij Google was echter niet onomstreden. Brittin werd meermaals door het Britse parlement op het matje geroepen vanwege de belastingontwijking van de techgigant. In 2016 wekte hij verbazing bij parlementsleden door te verklaren dat hij niet wist hoeveel hij precies verdiende.