Digitaal aangifte doen van ransomware kan vanaf dit najaar
Bedrijven kunnen vanaf dit najaar online aangifte doen van ransomware-aanvallen. Op termijn wordt dit ook mogelijk voor andere vormen van cybercriminaliteit.

Dit meldt demissionair minister Van Weel van Justitie en Veiligheid in reactie op een motie ingediend door de VVD. In deze motie verzoekt VVD-Kamerlid Michon-Derkzen de minister te zorgen dat bedrijven zo snel mogelijk digitaal aangifte kunnen doen van cyberaanvallen en -delicten.
'Belangrijke stappen gezet'
De minister meldt dat op dit vlak belangrijke stappen zijn gezet. "Eisen en wensen, het ontwerp en de opbouw van de onderliggende techniek zijn in kaart gebracht. De koppelingen met de Kamer van Koophandel (KvK) en DigiD zijn gerealiseerd, waardoor straks door middel van e-herkenning ingelogd kan worden door bedrijven of door organisaties die gemachtigd zijn om namens een bedrijf aangifte te doen. Ook is het aangifteformulier ontwikkeld, inclusief het uploaden van bijlagen en het ondertekenen middels DigiD op politie.nl", schrijft demissionair minister Van Weel.
De digitale aangifte wordt allereerst beschikbaar voor ransomware. Op termijn wordt dit ook voor andere vormen van cyber- en gedigitaliseerde criminaliteit mogelijk. "Vanwege de implicaties die de NAVO-top heeft voor het implementeren van nieuwe voorzieningen zal dit niet deze zomer zijn gerealiseerd, maar is het streven deze mogelijkheid dit najaar gerealiseerd te hebben", aldus Van Weel.