Redactie - 26 juni 2025

Boetes voor Deloitte, PwC en EY vanwege wangedrag bij examens

De Amerikaanse toezichthouder Public Company Accounting Oversight Board (PCAOB) heeft aangekondigd dat het drie schikkingen heeft getroffen met Deloitte Accountants B.V., PricewaterhouseCoopers Accountants N.V. en EY Accountants B.V., die elk miljoenen dollars aan boetes moeten betalen. De schikkingen zijn het gevolg van schendingen van PCAOB-regels en kwaliteitscontrolenormen met betrekking tot de interne opleidingsprogramma's van de bedrijven en het toezicht op hun kwaliteitscontrolesystemen.

Boetes voor Deloitte, PwC en EY vanwege wangedrag bij examens image

De PCAOB heeft geconstateerd dat de drie accountantskantoren gedurende een periode van vijf jaar niet adequaat hebben voorkomen of gedetecteerd dat er op grote schaal onjuist geantwoord werd bij verplichte trainingstesten. Deze trainingen zijn bedoeld om de competenties en professionele integriteit van hun personeel te ontwikkelen.

De PCAOB en de Autoriteit Financiële Markten (AFM) hebben parallelle onderzoeken uitgevoerd. De AFM heeft afzonderlijk intensieve toezichtsmaatregelen opgelegd om herhaling te voorkomen.

"De PCAOB zal niet toestaan dat aangetaste ethiek de integriteit van onze kapitaalmarkten bedreigt," aldus PCAOB-voorzitter Erica Y. Williams. "Ik dank de Autoriteit Financiële Markten voor haar samenwerking bij de onderzoeken naar deze kwesties en juich de intensieve toezichtsmaatregelen toe die zij heeft genomen om deze bedrijven voortaan aansprakelijk te houden."

Aangetaste ethiek

Volgens de orders van de PCAOB hebben van 2018 tot 2022 honderden professionals van de bedrijven, inclusief partners, zich schuldig gemaakt aan ongeoorloofde antwoorddeling. Dit hield in dat ze toegang verschaften tot testvragen of antwoorden, of dergelijke toegang ontvingen zonder dit te melden. Dit wangedrag strekte zich uit tot op het niveau van senior leiders bij Deloitte Nederland en PwC Nederland. Het delen van antwoorden vond plaats via diverse methoden en bij trainingstesten over uiteenlopende onderwerpen, waaronder professionele onafhankelijkheid, PCAOB-auditvereisten en professionele integriteit.

Robert E. Rice, directeur van de Divisie Handhaving en Onderzoek van de PCAOB, merkte op: "Beleggers moeten erop kunnen vertrouwen dat alle auditprofessionals integer handelen, en weinig dingen schaden het vertrouwen zo erg als aangetaste ethiek." Hij voegde eraan toe dat de onderzoeken van de PCAOB aantoonden dat de kwaliteitscontrolesystemen van de bedrijven er niet in slaagden het risico van ongeoorloofde antwoorddeling onder hun personeel adequaat te evalueren en te controleren, zelfs nadat de bedrijven op de hoogte waren van uitgebreide antwoorddeling bij ten minste één ander groot accountantskantoor.

AFM

De drie bedrijven hebben elk ingestemd met de respectievelijke orders van de PCAOB, zonder de bevindingen toe te geven of te ontkennen. Deloitte Nederland en PwC Nederland stemden elk in met een civielrechtelijke boete van $3 miljoen, en EY Nederland stemde in met een civielrechtelijke boete van $2,5 miljoen. Elk van de bedrijven werd door de PCAOB berispt en stemde ermee in hun kwaliteitscontrolebeleid en -procedures te herzien en te verbeteren om redelijke zekerheid te bieden dat hun respectievelijke personeel integer handelt in verband met interne trainingen, en om hun naleving aan de PCAOB te rapporteren.

De PCAOB heeft de drie bedrijven aanzienlijke cedit gegeven voor hun buitengewone medewerking tijdens de onderzoeken, inclusief het nemen van zinvolle corrigerende maatregelen en het ondergaan van het intensieve toezichtsproces van de AFM. Zonder deze medewerking zouden de civielrechtelijke boetes aanzienlijk hoger zijn uitgevallen en had de Raad aanvullende sancties kunnen opleggen.

DIC Security Day BW tm 1 juli 2025 MSP Show 18/06/2025 t/m 31/07/2025 BN + BW
Gartner BN tm 12-11-2025 - 4

Wil jij dagelijkse updates?

Schrijf je dan in voor onze nieuwsbrief!